Voorlezen met impact
Informatie
25-03-26 14:00-17:00
3364 DG Sliedrecht
Begrijpend luisteren en kijken groep 1-3
Wat hebben kleuters en begrijpend lezen met elkaar te maken? Kleuters kunnen immers nog niet lezen? Toch zijn begrijpend kijken en luisteren en de ontwikkeling van woordenschat belangrijke voorwaarden voor tekstbegrip. Een doorgaande leerlijn in de school verbetert de resultaten van begrijpend lezen.
News2Learn Junior Prentenboeken biedt een complete leerlijn begrijpend kijken en luisteren voor groep1-3. De eenvoudige en effectieve lessen rondom prentenboeken maken leerlingen bewust van wat er in een verhaal of informatieve tekst gebeurt. In twee bijeenkomsten leer je hoe je strategieën modelleert, hoe je informatie schematiseert en verdiepende vragen stelt aan jonge kinderen.
Programma bijeenkomst 1
14.00 - 14.15 uur Ontvangst
14.15 - 14.45 uur Starten met News2learn Junior
Wat is het nut en de noodzaak van begrijpend lezen, kijken en luisteren in de onderbouw? In dit deel wordt er aandacht besteed aan de opbouw van begrijpend kijken, luisteren en lezen in de onderbouw.
- Hoe werkt News2Learn junior in de onderbouw
- Hoe ziet een lesmoment begrijpend lezen, kijken en luisteren eruit
- Strategieën modelleren
15.45 - 16.00 uur pauze
16.00 - 17.00 uur Schematiseren en werkvormen
Hoe pas ik schema’s toe in de vorm van lesactiviteiten bij jonge kinderen? In dit deel ga je actief aan de slag met verschillende werkvormen om informatie te ordenen.
17.00 uur Afsluiting
Programma bijeenkomst 2
14.00 - 14.15 uur Ontvangst
14.15 - 15.30 uur Dieper lezen, kijken en luisteren
Hoe stel ik goede kijk- en luistervragen aan jonge kinderen? In dit deel wordt er aandacht besteed aan het modelleren van de didactiek van begrijpend lezen, kijken en luisteren.
- Wat is close-reading
- Hoe stel ik niveauvragen aan jonge leerlingen
- Tekststructuren herkennen en signaal- en verwijswoorden vinden in de tekst
- Leren spelen met strategieën, schema’s en de principes van News2learn Junior.
15.30 - 15.45 uur Pauze
15.45 - 17.00 uur Les ontwerpen en criteria voor prentenboeken
Hoe bepaal je welk prentenboek geschikt is voor een lesactiviteit in jouw klas?
In dit deel bespreken we de criteria voor een goed prentenboek. Daarnaast bereid je een News2learn Junior (mini)les voor met behulp van een prentenboek of informatieboek. De ontworpen lessen worden gepresenteerd en uitgewisseld. Je gaat met verschillende lessen naar huis.
17.00 uur Afsluiting
Doelgroep
Taal- leescoördinatoren en/of leerkrachten van groep 1-3 die willen werken met News2Learn Junior prentenboeken en kennis en vaardigheden van begrijpend lezen vergroten.
Cursusleiders
Marleen Kastelein is leesspecialist bij Edu-Sign | Edu-World. Ze heeft veel ervaring in de onderbouw en is projectleider van het project 'leerlijn begrijpend lezen, kijken en luisteren met prentenboeken in groep 1-3'. Met haar kennis en ervaring weet ze onderbouwleerkrachten telkens enthousiast te maken voor de mogelijkheden van begrijpend lezen, kijken en luisteren. Na de pabo heeft Marleen de master leren en innoveren gevolgd en zich o.a. gespecialiseerd in onderwijs aan meer- en hoogbegaafde leerlingen.
Margretha de Zeeuw is leesspecialist bij Edu-Sign | Edu-World en samen met Marleen projectleider van het project 'leerlijn begrijpend lezen, kijken en luisteren met prentenboeken in groep 1-3'. Ze is gespecialiseerd in de didactiek van begrijpend lezen en slaagt erin dit voor de groepen 1-4 op een speelse manier toegankelijk en bruikbaar te maken. Margretha heeft onderwijswetenschappen gestudeerd en werkt ook als hoogbegaafdheidsspecialist in het basisonderwijs.
Optie
De masterclass wordt ook op locatie gegeven. Neem hiervoor contact met ons op.
Aanmeldingsvoorwaarden
U meldt zich aan voor deze bijeenkomst door het inschrijfformulier onder aan deze pagina in te vullen. Door u aan te melden, gaat u akkoord met de hieronder vermelde aanmeldingsvoorwaarden en onze algemene voorwaarden. Een week voor aanvang van de masterclass sturen wij u een herinnering toe.
Verhindering
Indien u onverwacht verhinderd bent, kunt u zich altijd kosteloos laten vervangen door een collega, mits tijdig aan ons doorgegeven. Annulering is mogelijk per email tot twee weken voor aanvang van de masterclass. U ontvangt binnen 48 uur een bevestiging per email van de annulering. Hiervoor wordt een bedrag van € 75,- aan annuleringskosten in rekening gebracht. Vanaf twee weken voor aanvang van de bijeenkomst bent u het volledige deelnamebedrag verschuldigd.
Reviews
Door deze bijeenkomsten kan ik direct aan de slag met begrijpend kijken en luisteren in groep 1. Dit is de diepgang die ik al een tijdje zocht. Nooit geweten dat ik met kookboeken of informatieve boeken zo’n inhoudelijke les in de onderbouw kon geven. (Sophie)